PROFESYONEL DOĞA YÜRÜYÜŞÜ REHBERLİĞİ

Trekking ve hiking

Tanıtım

Rehberlik Hizmetimiz Hakkında

Türkiye'de 2006 yılından bu yana kurumsal bazda ilk olarak Pusula Doğa Sporları tarafından başlatılan ve sunulan profesyonel doğa yürüyüşü rehberlik hizmeti şeklimiz ile trekking ve doğa yaşamı konularında deneyimli ve profesyonel doğa liderlerimiz hizmetinizdedir. Dağlar arası geçişler, orman geçişleri, hiking (günübirlik yürüyüşler) gibi faaliyetlerinizde profesyonel rehberlik hizmeti vermekteyiz.

Bu hizmetimizden seyahat acentalarından faydalandığınızdan farklı olarak, fazladan acenta ücreti ödemeden, klasik kampçı ve dağcı gibi kamp yükünüzü kendinizin taşıdığı, kamp kurulumunu ve yemek yapımını herkesin ortak üstlendiği, deneyimli veya deneyimsiz trekking veya amatör dağcılık stili faaliyet yapmak isteyen, kendi istedikleri veya bizim plânladığımız bölgeyi emniyetli ve doğru bir şekilde geçmek isteyen kişiler ve gruplar faydalanmaktadır.


* Rehberlerimiz, doğada yaşam, trekking, klasik dağcılık, ilkyardım ve temel kurtarma konularında bilgili ve deneyimli; profesyonel malzeme donanımlı olarak doğaya çıkan, dağcılık lisansına sahip sporculardır.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR:

1. Teknik tırmanış rehberliği hizmeti verilmemektedir. Dağ mihmandırlığı kapsamında 3000 m. ve üzeri dağlara şahıs veya grup çıkartılmamaktadır. Yabancı uyruklu kişilere doğa yürüyüşü rehberliği hizmeti verilmemektedir.

2. Yüksek irtifa dağcılık faaliyeti yapmak isteği durumunda mutlaka gerekli izin ve yetkili dağ mihmandarı hizmeti de alınmaktadır. 3000 m. ve üzeri dağlara şahıs veya grup ancak yetkili dağ mihmandarı eşliğinde çıkartılabilecektir.

3. Hiçbir şekilde profesyonel turizm rehberleri gibi bölge turizmi, kültürü, dini, siyasi, coğrafi bilgiler anlatılmamakta ve profesyonel turizm rehberi kapsamı içine giren hizmet ve faaliyetlerde bulunulmamaktadır.

4. Trekking Rehberliği (doğa yürüyüşü lideri); Profesyonel Turizm Rehberliği (kokartlı ve turizm izinli profesyonel rehber) ve Dağ Mihmandarlığı (lisanslı ve turizm izinli profesyonel dağcı) kapsamında bir sınıflandırmaya tabi değildir.

5. Kalabalık gruplarda, yani 1 rehberlik grup sayısı aşıldığında ikinci rehber zorunludur. İkinci rehber kabul edilmeme durumunda ikinci rehberin ücretinin üçte biri günlük faaliyete zorunlu olarak dâhil edilecektir (Tek kalan rehberin sorumluluğu artmaktadır) ve bunun yanında her şekilde grubun yürüyüş risk sorumluluğu %50 grup organizatörüne ve grubun geri kalanına aittir. Bu konuda da ısrar ve sorumluluk kabul edilmez.

Süre ve Fiyat Bilgileri

Trekking ve hiking faaliyetlerinin süreleri grubun isteği ve gidilecek bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Günübirlik yürüyüşlerde ortama 8 - 10 km yürünmektedir.

Trekking: Gün başına tek rehbere 600 TL (KDV hariç)

Hiking: Günübirlik tek rehbere 500 TL (KDV hariç)

Gerekli Bilgiler

Trekking: En az 2 gün ve daha fazla süren kamplı doğa yürüyüşü faaliyetlerini kapsamaktadır. En az 4 kişi, en fazla 15 kişilik gruplara rehberlik yapılmaktadır. 10 kişiye kadar 1 rehber; 11'nci kişiden itibaren gruba 2'nci rehber verilmektedir.

Hiking: 1 gün süren doğa yürüyüşü faaliyetlerini kapsamaktadır. En az 4 kişi, en fazla 20 kişilik gruplara rehberlik yapılmaktadır. 15 kişiye kadar 1 rehber; 16'ncı kişiden itibaren gruba 2'nci rehber verilmektedir.
1. 25 Lt sırt çantası
2. Kafa feneri, düdük ve pusula
3. Matara ve çelik kupa
4. Trekking giyimi
5. Trekking botu
6. Yağmurluk veya panço
7. Kuru ve sıcak tutacak termal içlik
8. Çok maksatlı pense veya çakı
1. 60 Lt sırt çantası
2. Uyku tulumu ve mat
3. Kafa feneri, düdük ve pusula
4. Matara ve çelik kupa
5. Kamp ocağı ve mutfak malzemesi
6. Trekking giyimi
7. Trekking botu
8. Yağmurluk veya panço
9. Kuru ve sıcak tutacak termal içlik
10. Çok maksatlı pense veya çakı